Podobne wrażenia odniosły dzieci z klas Ib i Ic, które były na wycieczce w Osadzie Średniowiecznej w Brzeźniku. Tu uczestniczyły w warsztatach ceramicznych, wyrobu biżuterii z koralików oraz poznały kulinarną sztukę pieczenia podpłomyków, które zjadły z pysznym dżemem. Uczniowie z dużym zaciekawieniem zwiedzali z panią przewodnik średniowieczny gród (m.in. wieże strażnicze, chatę kowala, rybaka, tkaczki, zielarki, myśliwego, garncarza, rolnika, świątynie, chatę wojów, rekonstrukcję stosu pogrzebowego, dyby). Chłopcy z entuzjazmem przebierali się w rycerskie stroje, poznawali ich nazwy i sposób, w jaki zostały wykonane. Dziewczynki z zapartym tchem podziwiały pięknie wykonane stroje średniowiecznych panien. Po ciekawych zajęciach gospodarze grodu zaprosili wszystkich do pieczenia kiełbasek. Po wspólnym posiłku nadszedł czas na zabawy ruchowe przy udziale animatorów w strojach historycznych. Radości i śmiechu nie było końca. Nie było wygranych i przegranych, ważna była dobra zabawa. Na koniec dzieci podziękowały za przekazanie wiedzy o przeszłości w tak atrakcyjny sposób. Bezpośredni kontakt z eksponatami i zabytkowa sceneria pozwoliły najmłodszym na podróż w przeszłość.

       Klasy I-III miło spędziły czas na łonie natury w miejscowościach Wrzeszczyn i Brzeźnik. Czas szybko płynął w tych urokliwych miejscach i trzeba było wracać do domu. Jednak uczniowie mają nadzieję, że jeszcze tam wrócą podczas wakacji z rodzicami. Wycieczki dzieciom bardzo się podobały. Wspomnienia zostały uwiecznione na zdjęciach.                       

      Cel działań MSU w obszarze społeczno-przyrodniczym został osiągnięty poprzez wspólne i przyjemne spędzanie czasu wolnego. Uczniowie poznali otaczającą przyrodę, uczyli się wrażliwości oraz umiejętności zachowania się wobec środowiska oraz samych siebie. Budowali i rozwijali świadomość ekologiczną, postawy prozdrowotne i zdrowy styl życia - wolny od używek.           

     Wspólne przedsięwzięcia takie jak wycieczki integrują zespoły klasowe motywują do aktywnego spędzania czasu wolnego z rodzicami oraz wspierają działania na rzecz ekologii, a także rozwijają wrażliwość na środowisko naturalne, pomocy ludziom, zwierzętom i uczą pracy zespołowej.

         Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu, wychowawcy i opiekun, koordynator „MSU” Jadwiga Zborowska serdecznie dziękują Burmistrzowi Gminy i Miasta Nowogrodziec, Panu Robertowi Relichowi za wyrażenie zgody na dofinansowanie transportu wycieczek do Wrzeszczyna i Brzeźnika.                                        

                                                                                          

                                                                                           Oprac. Jadwiga Zborowska

img 5325  img 20190618 114717

img 20190621 200151 01  img 20190618 120838

img 5322  

img 20190618 103929  img 20190618 112914

received 665545803889525  received 701508736959268