Następnie odbyły się bardzo uroczyste i niezwykle w tym dniu wzruszające ceremonie ostatniego ślubowania absolwentów oraz pożegnania sztandaru Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu. Piękny sztandar z ręcznie wyhaftowanym przez siostry karmelitanki z Kłodzka wizerunkiem narodowego wieszcza ostatni raz pojawił się na szkolnej uroczystości. Był od 27 listopada 2003 r. symbolem i dumą naszego gimnazjum. Teraz zostanie umieszczony w Izbie Tradycji Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Podczas apelu również po raz ostatni mieliśmy okazję usłyszeć piękny hymn oraz pieśń apelową. Oba utwory zostały stworzone przez panią Antoninę Zakrzewską – długoletnią nauczycielkę muzyki.

Tematyka części artystycznej skupiała się główne na 20- letniej historii Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu, głównych kierunków pracy i ukazaniu osiągnięć uczniów i nauczycieli. Teksty i pięknie wykonane piosenki łączyły kolejne części programu, wyrażając wdzięczność ludziom za ich pracę, podziękowanie za trud, za wielkie serce, za życzliwość, za tworzenie wspólnoty. Zaś w prezentacji multimedialnej, przygotowanej na tę okazję śledziliśmy zmiany związane z remontem szkoły i budową sali gimnastycznej, tworzeniem pięknej i nowoczesnej bazy szkoły. Ponadto mogliśmy poznać najbardziej wartościowe działania i projekty, takie jak: Dzień Gimnazjalisty, Dni Przedmiotów Ścisłych , Dni Humanisty, Narodowe Święto Niepodległości, Święto Patrona, Dni Ziemi czy Pożegnanie Absolwentów. Pod hasłem „Serce dla innych” ukazane zostały działania i akcje charytatywne,  w których brali udział uczniowie i nauczyciele. Były to najczęściej koncerty i inne działania     na rzecz chorych koleżanek i kolegów z naszej szkoły, współpraca z Fundację Polsatu. Również braliśmy udział w akcjach ogólnopolskich, takich jak: Maraton Pisania Listów czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mieliśmy okazję prześledzić zmiany w gronie nauczycieli, jak również przypomnieć sobie sylwetki najwybitniejszych absolwentów, laureatów Złotej Księgi, laureatów konkursów i zawodów na przestrzeni tych 20 lat. Oglądaliśmy piękne zdjęcia z wycieczek szkolnych i imprez okolicznościowych, w której brali udział nasi wychowankowie.

Na zakończenie tradycyjnie kończący szkołę uczniowie przedstawili prezentację trzecich klas. Wielu osobom zakręciła się łezka w oku. Uczniowie klasy III a wraz z polonistką, panią Jadwigą Nowak przygotowali dla pana Józefa Rosy niespodziankę w postaci pięknej etiudy teatralnej do utworu „Ławeczka” Stanisława Sojki. Następnie nauczyciele wraz z uczniami i wszystkimi zebranymi zaśpiewali piosenkę, „Nie zmienię świata”, której słowa były mottem przewodnim tej uroczystości:

 

Ale mogę zmienić się sam.

 

I mogę zmienić Ciebie.

 

Możemy zmienić nasz dom.

 

By było nam jak w niebie”

 

dsc 0139   dsc 0140

dsc 0144   dsc 0147

dsc 0159  dsc 0182

dsc 0186  dsc 0196

dsc 0210