Znad Wilii znad Odry – wizyta polskich dzieci ze szkoły na Litwie

"Znad Wilii, znad Odry" – wizyta polskich dzieci ze szkoły na Litwie

 

       20200113 090321 1 13 i 14 stycznia w naszej szkole gościliśmy 10 uczniów polskiej szkoły im. Longina Komołowskiego z Połuknia. Wizyta była organizowana przez Instytut Kształcenia Ustawicznego w Szczecinie w ramach projektu „Znad Wilii, znad Odry”, w których uczestniczą: Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu i Gimnazjum w Połukniu na Litwie. 

  Uczniowie z Litwy mieli okazję wziąć udział w lekcjach języka polskiego, historii, matematyki, informatyki, edukacji wczesnoszkolnej, a także w zajęciach pozalekcyjnych chóru i tańca. Poznali polski system edukacji, opowiedzieli nam, jak funkcjonują polskie szkoły na Litwie, nawiązali kontakty z naszymi uczniami. Obejrzeli prezentację prac klasy VI b, która od września pracowała nad projektem „Znad Wilii, znad Odry”. Nasi uczniowie zaprezentowali spisane historie swoich rodzin, zabytki Nowogrodźca i najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.   

         

    Klasa VIIa wystąpiła przed gośćmi z Jasełkami, jako elementem polskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Okazją do utrzymania świątecznej atmosfery był wspólny występ chóru szkolnego i dzieci z Litwy, w którym dwa zespoły śpiewały polskie kolędy w różnych aranżacjach.            

    W drugim dniu wizyty nasi goście spotkali się z Burmistrzem Nowogrodźca, który przedstawił im historię naszego miasta i zapoznał z pracą Urzędu Miasta. Na pamiątkę uczniowie otrzymali drobne upominki, promujące gminę Nowogrodziec. 

  Spotkanie, które miało miejsce w naszej szkole, jest kolejnym wydarzeniem związanym z dwuletnim projektem „Rodzina polonijna”. Nasi uczniowie mogli przekonać się, jak polskie dzieci mieszkające za granicą dbają o swoją tożsamość narodową. Nawiązane kontakty przyniosą z pewnością wiele ciekawych wydarzeń, w których będą mogli wziąć udział uczniowie szkół z Nowogrodźca i Połuknia.

 

Opracowała Sylwia Parada

 

dsc00203  dsc00199

dsc00211  dsc00217

img 3152