ROK SZKOLNY 2016/17

W tym roku szkolnym współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą w Großdubrau skupiać się będzie na dwóch projektach:

projekt cyrkowy – jest rocznym przedsięwzięciem realizowanym w niemieckiej szkole podstawowej,

projekt czytelniczy – opracowany i przeprowadzany w szkole w Nowogrodźcu.

Oto plan naszej tegorocznej współpracy:

 Plan współpracy Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu

Szkoły Podstawowej w Großdubrau 

Lp. Realizacja celów Termin Liczba uczniów Liczba opiekunów Miejsce spotkania

1

Spotkanie dyrektorów obu szkół, omówienie współpracy w roku szkolnym 2016/17

09.03.16

-

2

Großdubrau

2

Kontynuacja projektu czytelniczego

cel: Ucz się języków obcych!Wymiana prac uczniów,

współpraca nauczycieli – korespondencja materiałów rysunkowych i pisanych

na bieżąco - -
3

 Odwiedziny w szkole/wycieczka integracyjna z okazji  międzyprzedmiotowego projektu o tematyce: cyrk -prezentacja programu

-projekt „Szkoła tworzy cyrk“ - tylko wraz z pokazem cyrkowym Rolando

29.09.16

godz. 16-18

02.06.17

godz.10:00

16

4-5 zainteres. n-li

2

Großdubrau
4

Wycieczka integracyjna /odwiedziny w szkole

Dzień Braci Grimm

1.04.2017 16 2 Nowogrodziec

                                                                                          opiekun: Jolanta Puk

 

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu

 

GROSSDUBRAU - NOWOGRODZIEC

                                       

Uroczyste podpisanie umowy o współpracy przez burmistrzów miast.    

   Umowa o stosunkach partnerskich pomiędzy Szkołą Podstawową w Nowogrodźcu, a Szkołą Podstawową w Grossdubrau (Niemcy) została podpisana 13 listopada 1999 roku. Była ona konsekwencją wcześniej podpisanego przez burmistrzów wymienionych gmin  porozumienia. Ze strony polskiej umowę o współpracy podpisali: dyrektor SP w Nowogrodźcu - mgr Władysław Tomaszewski i z-ca dyrektora mgr Maria Michalczuk, a ze strony niemieckiej -dyrektor - Martina Sodan, kierownik - Petra Konz oraz kierownik - Roland Voigt. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz oświatowych oraz miejskich. Wzajemne kontakty układają się pomyślnie.

   W ramach współpracy szkoły planują i realizują:

  1. Spotkania integracyjne (zabawy z pląsami, wyjazdy zorganizowanych grup dziecięcych).
  2. Gromadzenie dokumentacji ilustrującej różnorodność działań artystycznych i metod pracy z dziećmi (w działaniach tych uczestniczyć mogą również dzieci niepełnosprawne).
  3. Ekspozycje prac plastycznych i technicznych.
  4. Wspólny udział w imprezach okolicznościowych.
  5. Rozwijanie uczuć przyjaźni, życzliwości oraz umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych poprzez korespondencję międzyszkolną, międzyklasową i indywidualną.
  6. Propagowanie wśród dzieci podstawowych wiadomości dotyczących naszych miejscowości.
  7. Zapoznanie uczniów z życiem społecznym innej klasy, szkoły, miejscowości (porównanie).
  8. Cykliczne spotkania metodyczne nauczycieli obu szkół, wymiana doświadczeń.
  9. Uczenie właściwego zachowania się w sytuacjach wymagających kontaktów społecznych i kulturalnego zachowania się w każdych okolicznościach.

 

      Współpraca Szkół Podstawowych w Grossdubrau i w Nowogrodźcu rozwija się już od jesieni 1999 roku, na podstawie podpisanej umowy o stosunkach partnerskich. Inicjatorem tego pomysłu był Burmistrz Miasta p. Edward Szczerbień. Główne założenia realizowane są przez wzajemne kontakty zarówno nauczycieli jak i uczniów. Udział w spotkaniach integracyjnych i ważniejszych uroczystościach obu szkól, propagowanie wśród dzieci podstawowych wiadomości dotyczących naszych miejscowości, wymiana korespondencji, eksponowanie różnych zadań artystycznych i metod pracy z dziećmi, organizowanie wycieczek i lekcji z udziałem uczniów obu szkół. Do dnia dzisiejszego mogliśmy już kilka razy gościć grupę dzieci i nauczycieli z Grossdubrau. Nasi uczniowie i nauczyciele skorzystali z zaproszenia do Niemiec również wiele razy. Uczestniczyliśmy między innymi w tak ważnym wydarzeniu, jakim były obchody 95 - lecia szkoły w Grossdubrau, na które przygotowaliśmy program kulturalny wraz z wystawą. Nasi uczniowie brali udział w zmaganiach sportowych w ramach obchodów „Dnia Sportu Szkolnego”, uczestniczyliśmy w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Skorzystaliśmy także z zaproszenia do Bauzen na obchody „Święta Ptaków” i na festyn z okazji „Dnia Kartofla”. Nauczyciele ze szkoły w Grossdubrau odwiedzili naszą szkołę w związku z otwarciem nowego budynku szkoły. Spotkaliśmy się również na ognisku integracyjnym Uczniów zaprzyjaźnionej szkoły zaprosiliśmy na „Uroczystość ślubowania klas pierwszych”, „Tydzień Bajek i Baśni”, „Dzień Dziecka”, „Dzień Sportu”. Poprosiliśmy o udział w lekcjach języka angielskiego i niemieckiego w naszej szkole. Zabraliśmy na wspólna wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Wyjazdem do kopalni kaolinu „Surmin” oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu realizowaliśmy cykl dydaktyczny związany z produkcją ceramiki na naszym terenie. Wymieniamy się także pracami artystycznymi uczniów. Do tej pory skorzystaliśmy z wielu doświadczeń, podejrzeliśmy to, co było nam nieznane. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca przyniosła obustronne korzyści i pozostawiła wiele miłych wrażeń.

                                                                              

Bożena Flasza

 

Rok szkolny 2013/2014

DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOLESŁAWA CHROBREGO

 

30 kwietnia 2014r. w Szkole Podstawowej im.  Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Spędziliśmy go na poszukiwaniu i odkrywaniu talentów w klasach 1-6.

65 uczniów z naszej szkoły prezentowało swoje niezwykłe umiejętności indywidualnie i zespołowo w różnych kategoriach. Jury w składzie : Pani Antonina Zakrzewska, Pani Agata Kleszczyńska i  Pan Krzysztof Kawałko oraz dziewczęta ze szkolnego zespołu „TRIO” wyłoniło zwycięzców w kategoriach: śpiew, taniec i ruch, gra na instrumencie, recytacja, rysunek i dekoracje. Naszą uroczystość uświetnił występ zaproszonych gości – uczniów i nauczycieli z  zaprzyjaźnionej szkoły w Grossdubrau. Zespół wybijał rytmy na 18 bębnach. Podczas koncertu zatrzęsła się szkoła, a różnorodne rytmy głęboko zapadły w nasze serca.

            Mamy szczęście, że w naszych uczniach drzemie tak wiele niepowtarzalnych talentów.

 

                                                                                                                                                                                                                                             Opracowała: Janina Kotwica

               

               

Foto: J. Maksymowicz

     Wszystko o pszczołach

Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Grossdubrau 16 uczniów wraz z dwoma opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu uczestniczyło w wycieczce tematycznej do gospodarstwa  w Kleinholszy. Wyjazd  odbył się 07 maja 2014 r. 

Głównym celem spotkania było zainteresowanie pszczołami, pogłębienie i dostarczenie wiedzy na ich temat, zwiększenie świadomości ekologicznej, współpraca i integracja uczniów obu zaprzyjaźnionych szkół. W trakcie pobytu mogliśmy poznać fascynujący świat tych owadów na własne oczy. Oprowadzono nas po gospodarstwie i stacji ochrony przyrody. Trzygodzinny program obejmował zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Na małym poletku ekologicznym obserwowaliśmy jak pszczoły zbierają nektar z kwiatów i zanoszą go do ula. Poznaliśmy ich różne środowiska życia, fazy rozwoju, produkty pszczele. Uczyliśmy się odróżniać królową od robotnic i trutni. Oglądaliśmy sprzęt używany w pszczelarstwie i poznawaliśmy jego przeznaczenie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przymierzali ochronne siatki, kręcili wirówką, oglądali plastry wosku. W ramach przygotowanych warsztatów plastycznych wykonywaliśmy ozdobne świeczki z wosku i woskowe pszczółki na patyczku. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, które dostarczyły im miłych wrażeń estetycznych. Po wspólnie spożytym posiłku czekały na nas następne zajęcia. Przygotowano prezentację multimedialną na temat pszczół leśnych. Uczniowie oglądali z zaciekawieniem, słuchali wyjaśnień i zadawali krótkie pytania. Próbowali porozumiewać się w języku niemieckim. Następnie w parach z przygotowanej trzciny budowali konstrukcje, w których mają zagnieździć się pszczoły. Własnoręcznie zbudowane gniazda dzieci powieszą w swoich sadach i ogrodach i w ten sposób przyczynią się do ochrony pszczół.

Ten wyjazd był dla dzieci wielką atrakcją i dostarczył im wielu niezapomnianych przeżyć. Pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Grossdubrau i z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego spotkania. Tym razem w Nowogrodźcu.

                                                                                                                                                                                                                              Opracowała: Jadwiga Maksymowicz

                 

                      

          

Foto: J. Maksymowicz

Rok szkolny 2014/2015

W gospodarstwie agroturystycznym

Dnia 22 IV 2015 roku odbyła się wycieczka do Gobeln  według zaplanowanych działań o współpracy międzyszkolnej z zaprzyjaźnioną szkołą w Grossdubrau w ramach realizacji projektu ekologicznego.

Szesnastu uczniów klas czwartych i dwóch nauczycieli wyjechało, by z uczniami niemieckimi i ich nauczycielami spotkać się w gospodarstwie agroturystycznym hodowli owiec pani Iny Szmidt w Gobeln. Tematem przewodnim była natura i jej bogactwa (pielęgnacja, hodowla owiec, produkty spożywcze i użytkowe naturalnego pochodzenia).

Po podróży zostaliśmy bardzo ciepło i miło przyjęci. Przy kominku spożywaliśmy słodkie śniadanie i popijaliśmy je ciepłą herbatką. W tym czasie uczniowie z Niemiec przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Królewna z zadartym noskiem” z elementami muzyczno-tanecznymi i wieloma zagadkami w celu odczarowania głównej bohaterki. Następnie wspólnie odgrywaliśmy scenki sytuacyjne „W restauracji” , ćwicząc umiejętności językowe z niemieckiego, angielskiego i polskiego. Grupa uczniów z Niemiec zaśpiewała „Sto lat” ( po angielsku i niemiecku)  z okazji urodzin Karoliny Amolin, a dzieci i nauczyciele składali jej życzenia. My zaś zaśpiewaliśmy piosenki w języku niemieckim i angielskim. Następnie wspólnie wybraliśmy się na spacer do zagrody owiec, by zobaczyć je z bliska i nakarmić.  Po powrocie gospodyni opowiadała o ciekawostkach związanych z hodowlą zwierząt. Ponadto przedstawiła nam produkty spożywcze z mleka owczego, wyroby skórzane i wełniane. Każdy mógł wybrać sobie drobny upominek albo kupić coś w maleńkim sklepiku pani Iny. Na miejscu podziękowaliśmy serdecznie za wspaniałą gościnę i udaliśmy się na wspólny obiad do szkoły w Grossdubrau. Przed obiadem wysłuchaliśmy piosenki „Spagetti” w wykonaniu grupy z Niemiec.

W miłej atmosferze, aczkolwiek w smutku z powodu rozstania z nowymi przyjaciółmi,  udaliśmy się do autokaru, by ruszyć do domu. Miejscowi długo machali do nas, biegnąc wzdłuż ogrodzenia szkoły, aż do czasu kiedy zniknęli nam z oczu.

B. Kosyk – Kalinowska

                

                

Foto: Mazur J.

JAK ZA DAWNYCH CZASÓW

 

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową z Großdubrau uczniowie klas trzecich uczestniczyli 29 maja 2015 r. w wycieczce do średniowiecznego grodu w Brzeźniku. Na nasze zaproszenie zjawili  się również uczniowie ze szkoły w Niemczech wraz z dwiema opiekunkami.

Wyjazd był świetną okazją aby przenieść się w czasie do osady naszych przodków, zobaczyć budowle charakterystyczne dla tych czasów, poznać ówczesne tradycje i zwyczaje, dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie. W trakcie pobytu w osadzie mieliśmy okazję pisać gęsim piórem starym pismem zwanym głagolicą, mogliśmy również własnoręcznie utkać krajkę - element ówczesnego stroju -  na specjalnym krośnie, dowiedzieliśmy się, skąd wtedy brano mąkę na chleb, z uprzednio przygotowanego ciasta robiliśmy podpłomyki. Po takiej ciężkiej pracy samodzielnie zrobiony placek, upieczony na ogniu, był niesamowitą ucztą. Nie mogło również zabraknąć rycerskiego szkolenia łuczniczego.

Dzieci wspólnie uczestniczyły w przygotowanych atrakcjach i zabawach, z zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik, zadawały pytania oraz próbowały porozumiewać się miedzy sobą w języku niemieckim i angielskim.

J. Puk

               

                

               

Foto: Zborowska J.