• Aktualności

      • Mikołajki

      •             6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Tego dnia od samego rana panowała wyjątkowa, tajemnicza atmosfera. Na korytarzach można było spotkać uczniów ubranych na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

                   A gdy przy dźwięku janczarów, przy głośnym „Ho, ho, ho…” nadszedł ten wyczekiwany, ten wytęskniony grubasek z białą brodą i wielkim worem podarków dzieci witały go z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami najmłodszych uczniów naszej szkoły.

                   Na korytarzach można było również spotkać Drużynę Mikołaja, która spacerując od drzwi do drzwi rozdawała słodycze i życzyła wszystkim napotkanym osobom „Dobrego Dnia”, wzbudzając uśmiech na ich twarzach.

       Marta Cydzik

      • MIĘDZYNAR0DOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

      •    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

          20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

       W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęta uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

       Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to,aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

          W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która w jej ramach zorganizowała Niebieski Dzień, prelekcje oraz zajęcia aktywne podczas, których dzieci poznawały swoje prawa.

       "PRAWA DZIECKA" - Janusz Korczak

       Niech się wreszcie każdy dowie

       I rozpowie w świecie całym,

       Że dziecko to także człowiek,

       Tyle, że jeszcze mały.

       Dlatego ludzie uczeni,

       Którym za to należą się brawa,

       Chcąc wielu dzieci los odmienić,

       Spisali dla was mądre prawa.

       Więc je na co dzień i od święta

       Spróbujcie dobrze zapamiętać:

       Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

       A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

       Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

       I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

       Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

       I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

       Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

       Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

       Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

       Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

       Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

       A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

       Tak się tu wiersze poukładały,

       Prawa dla dzieci na całym świecie,

       Byście w potrzebie z nich korzystały

       Najlepiej, jak umiecie. 

       dyplom-unicef.pdf​​​​​​​

        

       Opracowała: Marta Cydzik

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.