• Aktualności

      • GALA W TEATRZE STARYM W BOLESŁAWCU

      • W środę  15.06.2022r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez PCiKK w Bolesławcu. Gala przebiegała w podniosłej atmosferze. Prowadzący przedstawili listę nagrodzonych, szkoły, które reprezentowali oraz nauczycieli przygotowujących do konkursu. Całość miała bogatą oprawę muzyczną.

       Nasi uczniowie osiągnęli sukcesy w następujących konkursach:

       „Zatrzymać w czasie”-Zofia Orawiec klasa 7a miejsce III

       -opiekun Małgorzata Jakubowska

       „Potęga słowa”-Dominika Zamorska klasa 8c-miejsce IV-

       opiekun Monika Rutyna

       -Zofia Orawiec  klasa 7a-miejsce VI-

       opiekun    Małgorzata Jakubowska

       „ Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego”- Matylda Roman 8b  miejsce III

       - opiekun Karolina Mazurkiewicz

       - I Bolesławiecki Konkurs Historyczny "Od starożytności do współczesności"- Hanna Kot 5b  II miejsce

       -opiekun Sylwia Parada

       Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas IV

       - Karol Hałka klasa 4a miejsce  III- opiekun  Andrzej Filistyński

       Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas VII-VIII

       -  Nikola Troszczyńska klasa 8d II miejsce- opiekun Joanna Czerniawska

       Bolesławiecki Konkurs Matematyczny dla klas VII-VIII

       - Krystian Szpila klasa 8d miejsce III-  opiekun Joanna Czerniawska

       GRATULUJEMY!!!

                                                                   Małgorzata Jakubowska

      • Wycieczka do Zamku Czocha

      • W dniach 20, 21 i  22.06.2022r. uczniowie z klas I a, I b i 2 b uczestniczyli w wycieczce do  Zamku Czocha. Dzieci poznały średniowieczne zamczysko, które kryje w swych murach wiele sekretów, skrzętnie ukrywanych przez kolejnych właścicieli, a odtajnianych przez dzisiejszych odkrywców. Zwiedzanie Zamku Czocha było żywą lekcją historii, okraszoną  zasłyszanymi opowieściami. Podczas wycieczki uczniowie poznali życie ludzi w czasach średniowiecza, mity, fakty tamtego okresu, stroje i uzbrojenie rycerskiej epoki oraz tamtejsze zabawy dzieci.  Poprzez przebrania w średniowieczne stroje, zrozumieli, kto był najważniejszy w zamku, kto komu służył i jaką rolę spełniali rycerze. Poznali codzienny strój księżniczki, damy dworu, rycerza i zakonnika. Najciekawsze były tajemne przejścia, ukryte komnaty i skarbiec. Dzieciom bardzo podobały się opowieści przewodnika, sala rycerska i piwnica. Na koniec samodzielny zakup paniątek i lodów. Pogoda dopisywała. Dziękujemy Rodzicom za sfinansowanie wycieczki. Tą wspaniałą przygodą zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022.

                                                                                                                                M.Cydzik

                                                                                                                           E.Izydorczyk

       J.Zborowska

      • Dzień Dziecka klas 1-3 w naszej szkole

      • Z okazji najbardziej uśmiechniętego święta w całym roku uczniowie klas 1-3 spotkali się na sali gimnastycznej, by na sportowo uczcić ten wyjątkowy dzień. Wszystkich zebranych uroczyście powitała Pani Dyrektor, która również nagrodziła książkami i pamiątkowymi dyplomami najlepszych uczniów w konkursie recytatorskim. Po wyczerpujących, sportowych konkurencjach oczywiście nie obyło się bez słodkiego akcentu. Zajadając się słodkościami dyskutowaliśmy o prawach i obowiązkach dzieci i dorosłych. Coś dla ciała, coś dla ducha- tak oto minął nam Dzień Dziecka.

        

       Marta Cydzik

      • Błogosławiona Siostra Rosaria patronką Nowogrodźca - konkurs plastyczny

      • Dnia 11 czerwca miała miejsce podniosła uroczystość w katedrze wrocławskiej we Wrocławiu. Tego dnia Ks. Kardynał Abp Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych z ramienia Ojca Świętego Franciszka dokonał aktu beatyfikacji Sióstr Elżbietanek, Męczennic, zamordowanych pod koniec II wojny światowej (1945r. ) na terenie Dolnego Śląska. W gronie beatyfikowanych znalazła się Siostra M. Rosaria Elfreda Schilling, pracująca w szpitalu św. Józefa w Nowogrodźcu oraz w Przedszkolu.

                   18 lutego 1945 do miasta nad Kwisą wkroczyła Armia Czerwona i wtedy zaczęło się najgorsze: prześladowania miejscowej ludności, starszych i schorowanych oraz Sióstr Zakonnych, które musiały bronić się przed pijanymi żołnierzami. Siostra Rosaria, jak wiele innych kobiet, dzień przed śmiercią została brutalnie skrzywdzona i wykorzystana przez sowietów. Broniąc czystości oraz ślubów zakonnych zginęła od strzału rozwścieczonego komentanda. „Przy pierwszym strzale siostra Rosaria zgięła się w pół, słabym głosem powiedziała tylko: Jezus, Maryja i osunęła się na ziemię”. Zmarła mając zaledwie 37 lat. Siostra została błogosławioną ponieważ w chwili próby wyznała wiarę i miłość do Jezusa Chrystusa i Maryi, ale nie tylko. Świadectwa osób mówią same za siebie. Oto jedno z nich: „Była piękną kobietą, szczupłą, elegancką, inteligentną. Jej piękna nie był w stanie ukryć nawet habit zakonny, bo ono jakby przebijało przez niego. Największa jednak ozdobą siostry M. Rosarii była zakonna skromność, dyskrecja, pracowitość. Była lubiana i szanowana przez tych, wśród których pracowała (...). Będąc w przedszkolu, czasami zastępowała inną siostrę i była bardziej lubiana przez dzieci niż tamta”. (zob. Z. J. Kijas, Dziesięć Panien Mądrych, Męczenniczki Elżbietańskie, s.38-50, Kraków 2022). Siostry wiedząc o wcześniejszych przestępstwach żołnierzy na ludności cywilnej miały możliwość ratowania się ucieczką do innego klasztoru. Z troski o powierzonych im chorych nie zrobiły tego. Doczesne szczątki błogosławionej Siostry Rosarii spoczywają do dziś na cmentarzu miejskim na przeciwko naszej szkoły. Mamy więc blisko do naszej błogosławionej Siostry!

                   Tego dnia we Wrocławiu na beatyfikacji obecni byli przedstawiciele władz miejskich na czele z Panem Burmistrzem wraz z małżonką oraz Ks. Dziekan i Proboszcz parafii św. Ap. Piotra
       i Pawła w Nowogrodźcu z parafianami, uczniowie, nauczyciele oraz katecheci naszej szkoły
       w zorganizowanej pielgrzymce autokarowej. Błogosławioną Siostrę Rosarię możemy prosić
       w różnych sprawach o pomoc, gdyż już jest w niebie. Możemy modlić się za jej wstawiennictwem wtedy, gdy przeżywamy jakąś trudność, gdy sobie z czymś nie radzimy.

                   Wcześniej, do 7 czerwca napływały do naszej szkoły prace plastyczne w związku
       z międzyszkolnym konkursem „Błogosławiona Siostra Rosaria strażniczką Nowogrodźca”. Spośród około 40 prac wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.

       Kategoria starsza (kl. V – VIII)

       1. miejsce: Emilia Siembida (8c)

       2. miejsce: Julia Gumięga (6b)

       3. miejsce: Magdalena Wołoszyn (8d) i Wiktoria Urbaniak (5c)

        

       Kategoria młodsza (kl. I-IV)

       1. miejsce: Martyna Zamojska (kl. 3 SP Ocice)

       2. miejsce: Wiktor Mańkowski 1a

       3. miejsce: Karolina Walczak 1a

                   Trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody książkowe oraz rozwijające talent plastyczny. Ponadto zwyciężczyni w kategorii starszej zapewniono wyjazd na beatyfikację, a w młodszej udział w koncercie „Wierne Miłości” na cześć błogosławionych we Wrocławiu. Nad przygotowaniem
       i przebiegiem konkursu czuwali katecheci: s. Renata Gostomska, p. Magdalena Kalisz oraz
       ks. Karol Diduszko

       ks. Karol Diduszko

      • Organizacja zakończenia roku szkolnego

      • 24 czerwca 2022 r. - zakończenie roku szkolnego :
       8.00 - Msza święta w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu
       9.00-  klasy I- III udają się na apel w auli szkolnej,  po apelu na spotkanie w klasach z wychowawcami.
                 klasy IV - VIII - udają się do klas na spotkanie z wychowawcami, następnie ok godz. 10.00 na apel na auli  szkolnej dla klas IV - VIII

       Autobusy rano wg obowiązującego rozkładu, powrotny o godzinie 11.30 we wszystkich kierunkach.

        


       Dyrektor Szkoły Podstawowej
       im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu
       Urszula Troszczak - Krzywdzińska

      • Krajowe Odznaki Jakości eTwinning dla klasy 1a

      • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 1a pod kierunkiem p. Ewy Izydorczyk realizowali cztery międzynarodowe projekty eTwining: „Deep Art”, ,, Nature  Friendly Kids” ,, Happy Kids With STEAM” i,,Robomaker”.

       Projekt po spełnieniu wymogów formalnych, zostały oceniony pod kątem następujących kryteriów: innowacyjność pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, trwałość i możliwość ponownego wykorzystania.

       Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza praca w ramach  projektów  eTwinning „Deep Art” i ,, Nature  Friendly Kids”  została nagrodzona wyjątkowym odznaczeniem – Krajową Odznaką Jakości.

       Odznaka ta jest przyznawana przez Krajowe Biuro eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju. Jest ona wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za zaangażowanie w działania poświęcone eTwinningowi. Dla uczniów jest to wspaniałą motywacją do dalszej pracy, a dla szkoły prestiżem i wyrazem otwarcia się na współpracę europejską.

       Głównym założeniem projektu „Deep Art”  było stworzenie uczniom warunków i możliwości  wyrażania  swoich uczuć i myśli za pomocą sztuk wizualnych, rozwijania swojego artystycznego myślenia i umiejętności produkcyjnych poprzez pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową, aby zwiększyć ich zainteresowanie sztukami wizualnymi oraz otworzyć drzwi do zabawy i kolorowy świat dla uczniów dzięki narzędziom web2 poprzez zintegrowanie ich estetycznego punktu widzenia z technologią. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem  poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania w danych miesiącach, wspólnie opracowany escape room, artystyczny alfabet, roślinny napis ,,9 maja Dzień eTwinning”, zwierzęta Mondriana w serwisie Canva, wspólna praca nad puentylizmem, wspólna praca na rzecz kubizmu, wiosenna łąka w Colorillo, prezentacja w formularzu gogle.

       ,,Nature in Art „to międzynarodowy projekt, który kierowany był do dzieci w wieku 6-11 lat. Wzięło w nim udział 27 partnerów z  Polski, Włoch, Gruzji i Turcji. Współpracę rozpoczęliśmy w sierpniu, a zakończyliśmy w pierwszych dniach kwietnia. Głównym założeniem projektu było poznanie twórców dzieł, których tematem przewodnim jest przyroda (Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Salvador Dali, Vincent Van Gogh). Projekt „Nature in Art” łączył dwa tematy: przyrodę i sztukę. Na przestrzeni dziejów artyści byli pod wpływem przyrody. Przyroda była źródłem inspiracji. Uczniowie stworzyli własne, niepowtarzalne prace inspirowane twórczością wspomnianych malarzy. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowania światem przyrody poprzez poznanie dzieł sztuki wybitnych malarzy; zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi oraz eksperymentowanie z różnymi narzędziami i materiałami. W wyniku ścisłej współpracy powstały prezentacje i filmy podsumowujące działania w danych miesiącach, wspólnie opracowany escape room, opowiadanie w Storyjumper, prezentacja w formularzu google „Dźwięki natury” oraz wielojęzyczny słownik pojęć związany z tematem projektu.

       Projekt odbywał się w ramach zajęć lekcyjnych i miał charakter interdyscyplinarny.

       Czekamy na  odznaki za pracę w pozostałych projektach.

                                                                                    

        Oprac. Ewa Izydorczyk

      • CZYTANIE JEST ZAWSZE MODNE!!!

      • Z takim hasłem realizowaliśmy w tym roku projekt czytelniczy w naszej szkole. Zgłębiliśmy wiedzę teoretyczną…

       Już 6 minut poświęconych na czytanie pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze i o 68%, obniża poziom hormonu stresu. Regularne czytanie wzmacnia pamięć, chroni przed alzheimerem i sprawia, że mózg się wolniej starzeje. Na dodatek może wydłużyć nam życie aż o 2 lata! Jakie jeszcze korzyści można odnieść dzięki systematycznemu sięganiu po lektury? Sprawdziliśmy, dlaczego warto czytać książki!

       Eksperci przekonują, że już nawet jedna przeczytana powieść może przyczynić się do powstania nowych połączeń pomiędzy neuronami w mózgu.

       Stymulowanie tego organu do wydajniejszej pracy pozwala na to, by lepiej funkcjonował i stale się rozwijał. Proces ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które dzięki czytaniu nie tylko lepiej myślą, są inteligentniejsze, stają się bardziej kreatywne i pobudzają wyobraźnię, ale także mogą być bardziej empatyczne. Jak to możliwe?

       Gdyż mózg lubi… czytać!                                                                              

       Jeśli ludzki mózg jest jak komputer, to książki działają na niego jak specyficzny symulator rzeczywistości, który trenuje nasz umysł.  Niemal każdy przeczytany dłuższy tekst można traktować jak rodzaj „gimnastyki”, która poprawia naszą pamięć i zwiększa możliwości mózgu.

       Następnie przeszliśmy do działania…Zgromadziliśmy i odczytaliśmy najciekawsze cytaty o książkach. Wybraliśmy najciekawsze. Wykonaliśmy plakaty wzbogacone elementami graficznymi. Przygotowaliśmy wystawę i przenieśliśmy się w magiczny świat literatury

       Nie pozwoliliśmy, aby plakaty zakurzyły się w szkole. Przygotowaliśmy happening w formie STREET-ART (SZTUKA ULICY). Na początku odczytaliśmy przemówienie na temat stanu czytelnictwa, wiersze uczniów o przydatności czytania, rysowaliśmy otwarte księgi, z których wyrastały ogrody wiedzy, na chodnikach pojawiły się krótkie hasła-czytam-rozumiem, wiem, ogarniam…Skandowaliśmy hasła: książki inspirują, czy tu, czy tam wszystko czytam… Trasa przemarszu została oznakowana strzałkami-WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO BIBLIOTEKI! Przechodnie zatrzymywali się, chwaląc naszą akcję, z balkonów usłyszeliśmy brawa od mieszkańców. Na koniec odczytaliśmy rozprawkę na temat, czy warto czytać książki? W bibliotece miejskiej czekały na nas panie, które motywowały nas do częstego odwiedzania czytelni. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne prezenty. Przeczytaliście wszystko? BRAAAAWO!!! Teraz popatrzcie na zdjęcia…

        

                                                              Małgorzata Jakubowska z klasą 7a

                                                                         Współpraca: Barbara Szewczak-Świrska, Bernardeta  Kowalska

      • XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej EKOPIOSENKA 2022

      • XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka 2022” odbył się 4 czerwca w Młodzieżowym Centrum Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objął Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

       Do pierwszego etapu, który odbył się 11maja zgłosiło się 78 uczestników. Do kolejnego zakwalifikowano 49 wokalistów, a po przesłuchaniu nadesłanych prezentacji jury wybrało 29 najlepszych wykonawców, którzy prezentowali swoje umiejętności wokalne w sobotę 4 czerwca na gościnnej scenie Młodzieżowego Centrum Kultury.

       Jury w składzie Jerzy Słota Muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, członek zespołu VOX , Anna Piwowarczyk dyrektor MCK w Legnicy, pedagog śpiewu oraz Justyna Guzdek Skuza nauczyciel śpiewu, muzyk, opiekun zespołu gospel MCK Legnica przyznało nagrody najlepszym wykonawcom.

       Z radością informujemy, że uczennica Aleksandra Kowalik ze Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Nowogrodźcu  w kategorii soliści Szkoła Podstawowa urodzeni w latach 2011 -2009 zajęła ex aequo I miejsce z reprezentantem Szkoły Muzyki Rozrywkowej Śpiewu.

                                                                                                     Występ Oli

       Opiekun Renata Dziuba

      • Akcja Ekologiczna Kleju AMOS


      • Uczniowie klas 1-3  przyłączyli się do akcji ekologicznej organizowanej przez KLEJ AMOS „Wymień puste na pełne”. Przez trzy lata zbieraliśmy puste tubki, które policzyliśmy i odesłaliśmy do siedziby producenta. W ramach szkolnego projektu przyrodniczego, zadbaliśmy o środowisko, ponieważ opakowania  zostaną ponownie wykorzystane. Za wysłane 246  pustych tubek po kleju Amos, otrzymaliśmy 60 zupełnie nowych,  do wykorzystania na zajęciach plastyczno -technicznych. Akcję koordynowała klasa 1b. Podzieliliśmy się klejem ze wszystkimi klasami 1-3. Nasza szkoła otrzymała Certyfikat udziału w Akcji Ekologicznej. W roku szkolnym 2022/2023 będziemy kontynuować akcję. Nie wyrzucajcie pustych tubek – umieśćcie je w specjalnych kartonach,  które postawimy na szkolnym korytarzu. Zróbmy razem coś dobrego dla Naszej Planety. :)

        

         Jadwiga Zborowska

      • Wycieczki do Zakopanego kl. 4b i 5b

      • W dniach 30.05 – 1.06.2022 r.  klasa IV b i V b  wraz z wychowawcami: panią Ewą Caban i panem Dariuszem Markiem uczestniczyła w  trzydniowej wycieczce do Zakopanego. Przygodę rozpoczęliśmy o wczesnej godzinie rannej bo już o godzinie 5.00. W długą drogę ruszyliśmy autokarem najpierw do Zatoru, gdzie mieści się Rodzinny Park Rozrywki - Energylandia.  Pomimo wczesnej godziny nikt  w autokarze już nie spał, wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali dojazdu do celu. W słoneczny dzień spędziliśmy świetnie czas w jednym z największych kompleksów rozrywki w Polsce. Każdy znalazł coś dla siebie. Jeździliśmy na  rollecosterach, kolejkach górskich, karuzelach, samochodzikach. Odwiedziliśmy też  atrakcjie wodne w Water Park bo pogoda sprzyjała. Po siedmiu godzinach szaleństwa wróciliśmy do autokaru gdzie, przeżyciom, ekscytacjom, poruszeniu i opowiadaniom nie było końca. Emocje i podniecenie towarzyszyły cała drogo do Ośrodka Grand & Resopt w Poroninie. Po smacznej kolacji dostaliśmy klucze do pokoi i mogliśmy troszeczkę odpocząć. Ale to nie był jeszcze koniec atrakcji, w godzinach wieczornych rozegraliśmy turnieje piłkarzyków, bilarda, cymbergaja oraz tenisa stołowego. I tak zakończyliśmy pierwszy dzień. Zmęczeni ale i bardzo szczęśliwi. 

       Kolejny dzień w Zakopanem zapowiadał również wiele atrakcji. Po smacznym śniadanku w formie stołu szwedzkiego ruszyliśmy na wędrówkę górską. Najpierw autokar zawiózł nas na parking Doliny Kościeliska. Stamtąd ruszyliśmy na 3 i pół godzinny spacer  doliną Czarnego Dunajca do Schroniska Ornak. Na trasie podziwialiśmy piękne widoki. Bo dolina Kościeliska rozgałęzia się na kilka bocznych dolin.  Na końcu wyprawy doszliśmy do Hali Ornak gdzie stało schronisko PTTK. Na polanie rozłożyliśmy koce, które ma w wyposażeniu schronisko i podziwialiśmy wspaniałe widoki jedząc drugie śniadanie. Po odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną do autokaru. Po obiedzie ruszyliśmy autokarem zwiedzać Park Iluzji. W muzeum złudzeń optycznych  z symulacjami śmiechu nie było końca. Każdy starał się zrobić jak najwięcej dziwacznych, pamiątkowych zdjęć. Po ponad  godzinnej zabawie ruszyliśmy zwiedzać słynne Krupówki Zakopiańskie. Tu był czas na kupienie pamiątek . Głodni wróciliśmy na smaczną kolację do swojego hotelu. Wieczorem odbyła się nauka tańca Belgijki. Dzień drugi dobiegł końca i udaliśmy się na ciszę nocną do swoich pokoi.

       W trzeci dzień pobytu po śniadanku ruszyliśmy autokarem do Term Chochołowskich. Podczas trzech godziny spędzonych w Aquaparku  korzystaliśmy z pływalni, zjeżdżalni, jacuzz i wodnego sprzętu sportowego. Czas szybko zleciał i ruszyliśmy w drogę powrotną do Nowogrodźca, do którego dotarliśmy około godz. 23:00.

       Tak intensywnie spędziliśmy trzy dni w Zakopanem. Nasze serduszko na pewno dostało dużą porcję zdrowia.  Mieliśmy okazję  rozwijać samodyscyplin,wartościowe cechy chatakteru, siłę woli oraz zawrzeć nowe przyjaźnie.  Wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci.

                                                                                                            

                                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                                      Ewa Caban i Dariusz Marek

      • SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO TEATRU CAPITOL WE WROCŁAWIU

      •  

        1 czerwca  2022 roku uczniowie klas IV c, V a i III b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem był udział w musicalu pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz ” w Teatrze Capitol. Punktualnie zebraliśmy się przed szkołą  i o godzinie 8.10 wyruszyliśmy w podróż autokarem. O godz. 10.50 dojechaliśmy do celu . 

       Czarnoksiężnik z krainy Oz, to spektakl opowiadający o małej dziewczynce Dorotce, która zostaje porwana przez tornado z farmy w Kansas. Ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa , Stracha na wróble i razem z nimi wyrusza w poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego przypuszczając mu brak. Wśród wielu przygód postaci baśniowych , dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dociera na miejsce, gdzie okazuje się, że to wszystko, czego tak pragnie , już dawno ma. Musical pełen był teatralnej magii,  barwnych kostiumów i efektów specjalnych.

       Kolejnym celem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, który został założony w latach 1909-1913,  jako jedyny egzotyczny ogród prezentowany na Wystawie Ogrodniczej w 1913r. Ogród stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Ostatnim punktem programu było podziwianie  multimedialnej  fontanny otoczonej pergolą przy Hali stulecia. Jest ona największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie.

        Byliśmy bardzo głodni, dlatego udaliśmy się na posiłek do restauracji  KFC i Mc’Donalds .  Około godz. 18:00 wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną, gdzie towarzyszyło nam wiele emocji, których dostarczył nam mecz piłkarski naszej reprezentacji. Cele wycieczki zostały zrealizowane. O godz. 20.00  pełni wrażeń dotarliśmy do Nowogrodźca.

                                                                                   Oprac.  Renata Dziuba
        

      • GMINNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU J. I. SCHNABLA

      •  

       Dnia 27. 05.2022 r. w GCKiS w Nowogrodźcu odbył się Gminny Konkurs Wiedzy na temat życia J. I. Schnabla oraz historii Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u J. I. Schnabla”. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu – Biblioteka Miejska w Nowogrodźcu, adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych  z terenu Gminy i Miasta Nowogrodziec.

       Konkurs przeprowadzono w formie testu. Informujemy, że uczennica naszej szkoły Hanna Kot z klasy Vb zajęła I miejsce, Michał Bober z klasy Vb zajął III miejsce. W nagrodę  otrzymał książkę oraz dyplom.

        

       Gratulujemy  !

                                                                                                   Opiekun : Renata Dziuba

      • Ogólnopolska Olimpiada wiedzy o św. Janie Pawle II

      • 4 kwietnia br. została przeprowadzona w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II. To wydarzenie w skali naszego kraju miało za cel promować postać Wielkiego Rodaka, Papieża Polaka, jego życiorys oraz nauczanie.

       Uczniowie pisali test w dwóch poziomach: poziom I (klasy IV-VI szkoły podstawowej) oraz poziom II (klasy VII-VIII szkoły podstawowej). Test był trudny i wymagał szczegółowej wiedzy. Do konkursu z dwóch poziomów przystąpiło 36 uczniów z naszej szkoły. Uczniowie godnie zaprezentowali naszą szkole i zajęli przyzwoite miejsca w skali ogólnopolskiej. Najwyżej z naszych uczniów sklasyfikowane zostały:

       Zuzanna Zawojek (41. miejsce na 708 uczestników) - poziom I

       Emilia Tkacz (32. miejsce na 1166 uczestników) - poziom II.

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uznania.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach i olimpiadach religijnych!
        

       Ks. Karol Diduszko, s. Renata Gostomska

      • Wycieczka do Poznania

      •  

           W dniach 26-27 maja 2022r. odbyła się klasowa wycieczka do Poznania, Gniezna oraz Biskupina. Pojechaliśmy tam całą klasą, zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca, przy tym dobrze się bawiąc.

       Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 7.00 rano. Jechaliśmy dosyć długo, lecz po kilku godzinach byliśmy już w Poznaniu. Na miejscu zwiedziliśmy Katedrę na Ostrowie Tumskim, Muzeum Brama Poznania oraz jedną ze świątyń znajdujących się blisko rynku. Po drodze mijaliśmy przepiękny most i wiele innych zachwycających miejsc. Po dość długim zwiedzaniu Poznania, udaliśmy się do naszego hostelu, gdzie dostaliśmy ciepły posiłek. Po posiłku każdy dostał klucz do swojego pokoju, aby móc się rozpakować. Po chwili odpoczynku wyruszyliśmy wspólnie na Termy Maltańskie. Podobno jest to największy i najlepszy wodny kompleks rekreacyjno - sportowy w Polsce. Każdy świetnie się tam bawił - spędziliśmy tam niecałe dwie godziny. Po dokładnym wysuszeniu się i przebraniu wróciliśmy do hostelu na kolację i nocleg.
       Następnego dnia pobudkę mieliśmy o godzinie 6.30. Po oddaniu pokoi, zeszliśmy wspólnie na śniadanie. Następnie pojechaliśmy w stronę Gniezna. Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Państwa Polskiego i Katedrę Gnieźnieńską. Po około dwóch godzinach poszliśmy całą grupą w stronę rynku, gdzie mieliśmy pół godziny na kupno pamiątek i chwilę odpoczynku. Po tym czasie udaliśmy się do autokaru i podjechaliśmy do KFC, bo była pora obiadowa. Najedzeni wyruszyliśmy w stronę Biskupina. Gród w Biskupinie to Muzeum Archeologiczne. Zwiedziliśmy tam cały gród i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu człowieka 2700 lat temu. Były też stanowiska do zakupu różnych pamiątek wykonywanych przez ludzi pracujących w tym grodzie. Wiele osób podeszło wtedy do rzeźbiarza aby wyrzeźbił nam serduszka z imionami dla naszych mam. Dzień wcześniej nasze mamy obchodziły swoje święto.
            Około godziny 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas powrotu miło spędzaliśmy czas, graliśmy w grę przygotowaną przez Olę i wygrał ją Kamil. O 22.00 dojechaliśmy pod naszą szkołę. Wszyscy wspólnie podziękowaliśmy za udaną wycieczkę i wraz z rodzicami rozjechaliśmy się do naszych domów. Uważam, że wycieczka była udana, wspólnie spędziliśmy cudowny czas i na pewno jeszcze nie raz się na taką wybierzemy.

        

       Malwina Hołyna
       Klasa 7a

      • Warsztaty w Dobkowie

      • Uczniowie kl. Ia i Ib w dniu 25.05.2022r. brali udział warsztatach  „Laboratorium czterech żywiołów” w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w miejscowości  Dobków. Przewodnik oprowadzał dzieci po Ekomuzeum Rzemiosła. Dzięki wizualizacjom oraz samodzielnie przeprowadzonym doświadczeniom, w sposób interaktywny, dynamiczny i oparty na modelach, poznały wulkaniczną przeszłość Ziemi. Zabawa na platformie symulującej trzęsienie Ziemi oraz obejrzenie filmu w 3D „Wnętrze Ziemi” były niezapomnianą atrakcją. Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę na temat  ciężaru różnych  płynów: wody, oleju, denaturatu. Wykonali doświadczenia wg. instrukcji chemika. Rozpoznawali minerały, a zwłaszcza zaciekawił ich obsidian- skała ze szkliwa wulkanicznego. Atrakcją było również poszukiwanie ciekawych kamieni i dopytywanie przewodników o ich nazwę. Podczas wycieczki nie obyło się bez zakupów pamiątek i nauki liczenia pieniędzy. Wycieczka była wspaniała, oparta na przeżyciach i doświadczeniach uczniów. Pozostanie w pamięci na zawsze.  

                                                                                              J. Zborowska, E. Izydorczyk

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.