• Aktualności

      • W odwiedzinach u patronki Nowogrodźca

      •        18 października uczniowie wraz z katechetami wyruszyli w podróż śladami św. Jadwigi Śląskiej, patronki Nowogrodźca. Św. Jadwigę wspomnieliśmy w kościele 16 października, by dwa dni później odwiedzić jej grób, który znajduje się w Trzebnicy. To właśnie ta miejscowość, a dokładnie Sanktuarium (miejsce, to którego pielgrzymują wierni) św. Jadwigi i św. Bartłomieja było dla nas celem autokarowej wyprawy, choć po drodze minęliśmy równie ważne miejsce, jakim jest Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Nieopodal tej miejscowości w 1241 zginął książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, broniąc ziemi oraz chrześcijaństwa przed wojskami tatarskimi. Święta Jadwiga mocno zasłużyła się dla naszego regionu. Jako królowa fundowała przytułki dla chorych i bezdomnych, opiekując się nimi, a wraz z królem Henrykiem Brodatym przekazała fundusze na klasztor cysterek w Trzebnicy. Tam też św. Jadwiga po śmierci swego męża spędziła kilka ostatnich lat życia. Św. Jadwiga sprowadziła siostry Magdalenki (św. Marii Magdaleny od Pokuty) z Francji do Nowogrodźca w 1217 roku. Po wielu latach nieobecności siostry z tego zgromadzenia są dziś ponownie obecne w naszym mieście.

                   Uczniów z klas V – VIII wewnątrz sanktuarium oprowadził Przewodnik, o. Piotr, który zaprowadził nas m. in. do romańskiej krypty Św. Bartłomieja, lapidarium z fragmentami detali kamiennych romańskich i gotyckich oraz zakrystii, w której można zobaczyć zabytkowe relikwiarze, np. trybularz (kościelne kadzidło) które ma około… 600 lat lub kołyskę dla Pana Jezusa. Najbardziej wartościowym zabytkiem przez nas obejrzanym był bez wątpienia relikwiarz przechowujący czaszkę św. Jadwigi. Resztki jej kości znajdują się natomiast w małej skrzyneczce we wspomnianym sarkofagu.

                   Po tej dawce historii czekał na nas sklep z pamiątkami, kawiarnia, w której można było kupić przepyszną gorącą czekoladę lub cappuccino oraz smaczny obiad w restauracji. Zwieńczeniem wędrówki po ziemi św. Jadwigi była wizyta w klasztorze sióstr Boromeuszek za sprawą przewodnika, Pani Ani oraz Siostry Natanaeli, które pokazały trudno dostępne miejsca. Mogliśmy pospacerować po korytarzach klasztoru oraz wirydażach (ogrody zakonne), podziwiać cenne zabytki, relikwiarze oraz rekwizyty znajdujące się w Muzeum. Przed II wojną światową mieściła się tam szkoła dla kalekich dzieci, a po wojnie szkoła medyczna. W Trzebnicy, w skrzydle kompleksu klasztornego znajdował się niegdyś szpital, w którym ponad 50 lat temu dokonano pierwszej w Polsce i Europie operacji przyszycia ręki. Do dziś Szpital św. Jadwigi Śląskiej specjalizuje się w skomplikowanych operacjach.

                   W drodze powrotnej na uczestników wyprawy czekał quiz wiedzy o św. Jadwidze oraz rodzie Piastów Śląskich. Zwycięzcy otrzymali upominki, a wszyscy pełni entuzjazmu i radości wrócili szczęśliwie do swoich domów. Uczniom bardzo podobał się wyjazd, co wyrazili w chęci ponownego udania się do innego miejsca. Mamy nadzieję, że w przyszłości bez przeszkód do takiego dojdzie.

        

       Ks. Karol Diduszko

      • DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

      • W naszej szkole, pierwszy raz od dawna, miała miejsce dyskoteka. Odbyła się ona 4 października dla klas 6-8 i 5 października dla klas 4-5. Impreza zorganizowana została w auli naszej szkoły przy dużym zaangażowaniu uczniów. Sala była udekorowana balonami i kolorowymi światłami. Nie zabrakło też DJ-ów. Dla klas starszych muzykę puszczał Jacek Kiełbowicz z klasy 8B.Nad bezpieczeństwem uczestników tego wieczoru czuwali nauczyciele:Joanna Czerniawska, Sylwia Pochodaj, Jolanta Puk, Jadwiga Nowak, Izabela Gumiela - Konarska, Monika Rutyna, Magdalena Kalisz, Karolina Mazurkiewicz oraz rodzice uczniów, pani Anna Bujak i pan Dariusz Tkacz.

                Na zabawie dla klas 4-5 DJ-em był Pan Krzysztof Adamiec, a opiekę sprawowali: Sylwia Parada,  Renata Dziuba,  Barbara Szewczak-Świrska, Magdalena Rowińska oraz Mirosław Zborowski. W opiece pomagali również rodzice uczniów. Młodsza grupa miała zapewniony szeroki repertuar atrakcji przygotowanych przez uczniów klas ósmych, wśród których nie zabrakło konkursów i zabaw. Uczniowie, zarówno starsi, jak i młodsi wspaniale bawili się na dyskotece. Dla większości była to pierwsza szkolna impreza taneczna. W czasie pandemii, z przyczyn, na które nikt nie miał wpływu wszyscy byliśmy odcięci od takich wydarzeń. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich zabaw, dzięki którym uczniowie mogą się wzajemnie poznawać i integrować.

                                                                                                                  Zofia Orawiec

        

      • W  ogrodzie warzywnym

      • W dniu 10.10.2022r. uczniowie klasy 2b odbyli pieszą wyprawę do ogrodu warzywnego Państwa Wołoszynów w Nowogrodźcu. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, poza klasą szkolną. Dzieci poznały pracę ogrodnika i budowę rośliny warzywnej. Przygotowały podłoże, posadziły czosnek i cebulki tulipanów. Zbadały, co znajduje się w środku dyni i wydobyły pestki, aby móc je zabrać ze sobą do domów. Delektowały się pysznym winogronem. Karmiły króliki i poznały zwyczaje gołębi pocztowych. Zaznajomiły się z narzędziami ogrodniczymi i ich rolą. Uczniowie wyrabiali w sobie  szacunek dla pracy innych ludzi. Zdobyli  wiedzę na temat roli działki w życiu człowieka. Na koniec uczestniczyli w  zabawach ruchowych i wręczyli Pani Wołoszyn dyplom-podziękowania z rysunkami warzyw, własnoręcznie wykonanymi. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Karola, za możliwość przebywania w ich ogrodzie.                                   

                                                                                                     Jadwiga Zborowska

      • KLASY IV b i IV c ZDOBYŁY CHOJNIK

      •   Wycieczka klas IVb  i IVc na zamek Chojnik i do Cieplic Zdroju odbyła się 28 września 2022 r. Zanim dojechaliśmy do celu, mogliśmy już z autokaru podziwiać piękną panoramę Sudetów. Kiedy przybyliśmy do Sobieszowa, rozpoczęliśmy wędrówkę na zamek Chojnik czerwonym szlakiem. Wszyscy pilnie wypatrywali muflonów, tym bardziej że trasa biegła przez Karkonoski Park Narodowy. Bez problemu zdobyliśmy Chojnik, a tam zwiedziliśmy zamek i wysłuchaliśmy legendy o Kunegundzie. Pomimo niesprzyjającej pogody, podziwialiśmy krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich.

          Po zejściu do Sobieszowa pojechaliśmy autokarem do Cieplic Zdroju. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze z piękną kolekcją ptaków i motyli. Udaliśmy się także na krótki spacer po Parku Zdrojowym, aby podziwiać takie obiekty jak: pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego, pałac  Schaffgotschów, Długi Dom.

           Wycieczka była udana, a uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o treści przyrodnicze i historyczne. Wyjazd umożliwił integrację klas i bliższe poznanie z nowymi nauczycielami.

        

       Sylwia Parada

      • Nasza szkoła z tytułem szkoły STEM

      • 3 października Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu otrzymała tytuł szkoły STEM przyznawany przez Scientix, finansowany z programu badawczego i innowacyjnego Unii Europejskiej H2020 – projektu Scientix 4, koordynowanego przez European Schoolnet (EUN).

       Pojęcie STREAM z ang. oznacza Science, Technologies, Robotics, Engineering, Arts, Mathematics. Koncepcja edukacji STREAM powstała w USA i początkowo nazywała się STEM. Ograniczała się do nauki, technologii, inżynierii i matematyki, czyli głownie skupiała się na naukach ścisłych. Z czasem skrót wzbogacono o literę „A” odpowiadającą sztuce (ART), dzięki czemu w obszarze wsparcia znalazła się również prawa półkula mózgu, a edukacja STEAM stał się wiodącą metodologią w wielu placówkach oświatowych na całym świecie.

       Model nauczania STEAM przyjmuje formę projektów i warsztatów, dlatego przyswajanie wiedzy następuje szybciej i jest bardziej trwałe. Dzieci uczestniczące w zajęciach są mocno skupione ze względu na nastawiony na rozwiązanie, poszukiwanie i odkrywanie charakter lekcji. Uczniowie mają możliwość tworzenia nowych rzeczy, mogą je badać, sprawdzać, testować i zdobywać bardzo ważną kompetencję, jaką jest umiejętność konstruktywnego wyciągania wniosków. Edukacja STREAM koncentruje się nie tylko na wspieraniu nauk ścisłych. Oprócz matematyki i inżynierii, uczniowie poszerzają wiedzę z biologii, informatyki, programowania, wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym, doceniają rolę sztuki i projektowania jako ważnych elementów składowych projektu. Wszystko to wpływa na zdobywanie takich umiejętności jak: zdolność logicznego i kreatywnego myślenia, rozwijanie myślenia komputacyjnego oraz umiejętność współpracy w zespole, bardzo pożądaną przez pracodawców.

       Kształcenie tych właśnie umiejętności jest jednym z głównych zadań każdej szkoły. Od kilku lat nauczycielka naszej szkoły, Ewa Izydorczyk,  realizuje międzynarodowe projekty oparte na STEM - Happy Kids With Steam, Robomaker,  Imagine The Code, Nature Friendly Kids, Journey to the world of science.

                                                                                Ewa Izydorczyk

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.