• Aktualności

      • Ciepły posiłek w szkole!

      • Informujemy Państwa, że od dnia 14 listopada 2022r. szkoła zapewnia uczniom możliwość skorzystania z ciepłego posiłku w formie II dania z kompotem. Rodzic ponosi koszt tzw. wsadu do kotła w kwocie 7 zł dziennie. Zainteresowanych rodziców proszę o zapoznanie się z regulaminem znajdującym się w zakładce "więcej - dokumenty szkolne" oraz złożenie deklaracji do sekretariatu szkoły w terminie do 10 listopada 2022r. do godziny 12.00.

      • Wycieczka do Szklarskiej Poręby

      • W dniu 19.10.2022r uczniowie klasy II a i b uczestniczyli w wycieczce do Szklarskiej Poręby. Przygodę rozpoczęliśmy od Dino Parku, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach paleontologicznych. Podróż w przeszłość okazała się niesamowitą  atrakcją. Rekonstrukcje okazów prehistorycznych gadów i ich wielkość były bardzo realistyczne i wzbudziły ogromne zainteresowanie, gdyż dowiedzieliśmy się m.in.: o warunkach, w jakim żyły dinozaury, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Dzieci obejrzały także film w kinie 3D, który dzięki specjalnym efektom dostarczył im dodatkowych wrażeń. Fantastyczną zabawą okazała się  wizyta  w „Małpim Gaju”, gdzie nasi uczniowie wykazali się dużą sprawnością fizyczna, odwagą i zręcznością. Następnie podjechaliśmy autokarem i przeszliśmy do Wodospadu Szklarki, podziwiając krajobraz górski.  Atrakcjom tego dnia nie było końca, gdyż po zakupach na góralskich straganach, pojechaliśmy do Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Na własne oczy zobaczyliśmy jak powstaje szkło oraz kryształowe naczynia, od projektu na papierze, poprzez dmuchanie, zdobienie i finalnie po pakowanie gotowego produktu. Na zakończenie zjedliśmy pyszną przekąskę. Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń  i  na długi czas pozostanie w ich pamięci. Uczniowie klas drugich już wiedzą, na czym polega praca hutnika, archeologa i paleontologa. Nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.

        

                                                                                                   Jadwiga Zborowska

                                                                                                    Ewa Izydorczyk

        

      • Zrobiliśmy coś dobrego, coś fajnego, misyjnego razem! Było kolorowo, a duch misyjny gościł wszędzie!


      • Tydzień Misyjny w Szkole Podstawowej i parafii w Nowogrodźcu już za nami.

       Obchody Światowego Tygodnia Misyjnego „ Bądźcie Moimi świadkami „  w 2022 roku przypadły od 23 października do 29  października, była to okazja do szerzenia idei misyjnej oraz popularyzacji chęci pomagania. Tegoroczny temat zainspirował nas byśmy stali się świadkami Jezusa w naszej szkole i kościele parafialnym, byśmy stali się świadkami, których widać, świadkami, którzy się nie wstydzą „być znakiem” i „ powodem zaciekawienia” dla innych.

       Każdy dzień w naszej szkole i kościele parafialnym przeznaczyliśmy  na poznawanie jednego kontynentu. Ponieważ symbolice misyjnej każdemu z kontynentów odpowiada konkretny kolor, zatem zaprosiliśmy uczniów, aby w danym dniu przyszli ubrani zgodnie z tymi kolorami:

       w poniedziałek na zielono – Afryka

       we  wtorek na czerwono – Ameryka,

       w środę na biało – Europa,

       w czwartek na niebiesko – Oceania,

       w piątek na żółto – Azja. 

       Każdego dnia przez cały tydzień, była również zorganizowana „przerwa misyjna” , na której uczennice z parafialno-szkolnego "Koła misyjno-charytatywnego" rozprowadzały „Herbatę misyjną”. Otwartość serc naszych uczniów, Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły była ogromna, z tej akcji zebraliśmy ofiarę pieniężną w wysokości 1.546,12 zł, które zostały  przesłane na projekty misyjne (np. budowa studni, budowa szkoły, szpitala, na leki, żywność itp.) do Papieskiego Dzieła Misyjnego w Warszawie. Akcja pokazała wrażliwość i gotowość niesienia pomocy dzieciom i dorosłym borykającym się z biedą, również na innych kontynentach.

       Akcja Tygodnia misyjnego poprzedzona została przygotowaniem gazetki ściennej o tematyce misyjnej i wiadomościach o pięciu kontynentach oraz przeprowadzeniem lekcji na temat misji. 

       23 października br. - w Niedzielę Misyjną – uczniowie z Koła charytatywno-misyjnego przeprowadzili również podczas Mszy św. o godz.  12.00  w kościele parafialnym animację misyjną przygotowując oprawę liturgiczną. Przebrane dzieci  w stroje regionalne z pięciu kontynentów z Afryki, Azji, Ameryki, Oceani oraz Europy, które włączyły się w procesję z darami, miały  podkreślić naszą jedność z misjonarzami, dziećmi i ludźmi cierpiącymi głód na różnych kontynentach oraz łączność wszystkich modlących się  na całym świecie w intencji misji. Niesione przedmioty w procesji to: świeca, różaniec misyjny, Pismo Święte, budzik, chleb i wino.

       Natomiast w czwartek misyjny wybrani uczniowie z klasy 4, 5, 6 i 8, wykorzystując swoje umiejętności znajomości obcych języków, podczas nabożeństwa różańcowego modlili się za poszczególne kontynenty w różnych językach, między innymi: w języku francuskim, suahili, hiszpańskim,  japońskim, angielskim, włoskim, niemieckim i łacińskim.

       A więc w tegorocznym „Tygodniu misyjnym” staliśmy się wszyscy prawdziwymi świadkami w naszych rodzinach, pracy, szkole, wśród przyjaciół i znajomych.

        

        Składamy serdeczne podziękowanie uczniom, Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom SP w Nowogrodźcu za włączenie się w „Tydzień misyjny.”

       Pragnę również nadmienić, iż nasza szkoła od 2021 roku włączyła się ponownie  w akcję „ Adopcja na odległość”  i adoptowała Charlesa Mkurithi z Nairobi (Kenia).  Od tego czasu zbieramy co miesiąc ofiary na pomoc dla Charlesa, zachęcamy serdecznie do włączenia się w tą akcję przez cały rok szkolny..

        

        

                                           koordynatorka „Tygodnia Misyjnego”  s. Renata Gostomska

        

       Kilka zdjęć upamiętniających „Tydzień misyjny” oraz list od Misjonarza:

      • NASZA „SZKOŁA PAMIĘTA”

      • W ramach projektu patriotycznego uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

       Na dzień 28 października zaplanowano w placówkach oświatowych, które włączyły się do tej akcji, wiele działań upamiętniających ważne postacie lub wydarzenia. Uczniowie klas IIIa, VIb i VIIIe zapalili znicze pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” na nowogrodzieckim rynku i pod pomnikiem poświęconym Dzieciom Wojny, który znajduje się na terenie szkoły.

       Klasa VIIIe i Młodzieżowa Rada Miejska porządkowały opuszczone groby, a także groby zmarłych nauczycieli. Złożono wykonane przez uczennice piękne stroiki i zapalono znicze.

       Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, zwłaszcza tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

        

       Opracowała Sylwia Parada

        

      • MAMY TO!!!

      • I miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Rugby Tag

       Lena Grabarz (k), Nikola Wołoszyn, Radek Kopała, Jagoda Berczuk, Michał Bober, Magda Wołoszyn, Lena Wojtczak, Oliwia Stupiec, Ola Baudur, Bartek Szewczyk

       21.10.2022 odbyły się zawody w gościnnym Nowogrodźcu😀

       Organizatorzy: SZS Dolny Śląsk, Dolnośląski Związek Rugby PCKKiN Bolesławiec (Janusz Baranowski), Gmina i Miasto Nowogrodziec, SP Nowogrodziec, GSZS Nowogrodziec

       Im SP Nowogrodziec punkty 18 przyłożenia 37:6

       IIm SP 5 Zgorzelec punkty 15 przyłożenia 21:7

       IIIm SP 1 Bolesławiec punkty 10 przyłożenia 14 :14

       IVm SP 3 Bolesławiec punkty 9 przyłożenia 18:18

       Vm SP 2 Bolesławiec punkty 4 przyłożenia 10:23

       VIm SP Rębiszów punkty 3 przyłożenia 10:27

       VIIm SP Szczytnica punkty 3 przyłożenia 6:21

       Pierwsze 3 miejsca nagrodzone pucharem, dyplomem, medalami oraz upominkami (koszulka, zeszyt, notes, plan lekcji)

       MVP zawodów: Jagoda Berczuk (SP Nowogrodziec)

       Najlepszy obrońca: Lena Grabarz (SP Nowogrodziec)

       Najlepszy napastnik: Dawid Matuszek (SP 3 Bolesławiec)

       ....(nagrodzeni piłką do rugby:)

       Młodzieżowi Organizatorzy Sportu (ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu) przygotowali nie tylko stronę techniczną zawodów, ale także super poczęstunek (podziękowania dla wspaniałych rodziców:) (koordynator Ewa Caban)

       Zadbali także o protokoły, zabezpieczenie zawodów, muzykę, obsługę tablicy, zdjęcia.... Będzie z nich pociecha:)

       Młodzieżowi Sędziowie Sportowi (szkoleni w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu: Mateusz Marek i Karol Kasprzak) świetnie wywiązali się z trudnego zadania.

       Dariusz Marek

        

      • Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy

      • Uczniowie klas IV i V b 21 i 24 października 2022r. odwiedzili Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew po ich korze i liściach. Dowiedzieliśmy się jak i po co przechowywane są nasiona oraz jakiego to wymaga przygotowania. Spacerowaliśmy ścieżką zmysłów. Zdobywaliśmy wiadomości o zwierzętach leśnych. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych poznając życie mrówek. Na koniec spotkania, aby utrwalić zdobytą wiedzę uzupełnialiśmy karty pracy.

       Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Wzbogaciły uczniów o nową wiedzę o drzewach, lesie, zwierzętach i jego znaczeniu dla życia człowieka.

       Opiekunowie grup: Sylwia Parada, Bernardeta  Kowalska, Monika Rutyna, Izabela Gumiela - Konarska

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.