• Aktualności

      • GMINNY KONKURS NA STROIKI BOŻONARODZENIOWE

      •        Dnia 12 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły z klas III – VIII wzięli udział w Gminnym Konkursie na Stroiki Bożonarodzeniowe. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Konkurs skierowany był do Szkół Podstawowych z terenu Gminy i Miasta Nowogrodziec. Do konkursu przystąpiły cztery - szkoły łącznie 16 osób. Nagrodzone zostały 3 osoby. I miejsce zajęła Emilia Szewczak – Świrska z naszej szkoły. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki oraz dyplomy za udział w konkursie.

       Laureatom gratulujemy!!!

                                                                                                                      Magdalena Sobolewska

      • Mikołajkowa wycieczka do Wrocławia

      • 6 grudnia uczniowie klasy IIa i IIb byli  na wspaniałej  wycieczce we Wrocławiu. To piękne i malownicze miasto na długo zapadnie nam w pamięci. Najpierw udaliśmy się na najwyższy punkt widokowy Wrocławia Sky Tower, który mieści się na 49 piętrze. Widoki zapierały dech w piersi! Kolejnym punktem zwiedzania była Starówka. Idąc w jej kierunku, szukaliśmy po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robiliśmy sobie z nimi zdjęcia. Gdy dotarliśmy pod późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika, naszym oczom ukazał się piękny widok bożonarodzeniowego jarmarku. W  Rynku i okolicach wystawione zostały bajkowe ozdoby i mnóstwo straganów, na których kupowaliśmy pamiątki i świąteczne przysmaki. Ostatnim punktem naszej wycieczki były warsztaty w Manufakturze Cukierków ,,Słodkie Czary Mary”. Wspaniałe zapachy i moc słodyczy stworzyły pyszną atmosferę. Zobaczyliśmy cały proces powstawania cukierków i lizaków od momentu wylania gorącego karmelu na stół po złożenie całego wzoru lizaka i cukierka. Słodycze barwione były głównie naturalnymi barwnikami z owoców i warzyw. Po skończonym pokazie  uczestniczyliśmy w warsztatach, w których samodzielnie wykonaliśmy lizaki. Na zakończenie warsztatów, każdy otrzymał swoje dzieła – piękne, zakręcone lizaki oraz paczuszkę kolorowych cukierków w prezencie. Było miło i słodko! To była najsłodsza i kolorowa lekcja.   

                                                                                                Ewa Izydorczyk, Jadwiga Zborowska

        

        

      • Niezwykła lekcja programowania w klasie II a

      • Dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej w Nowogrodźcu uczniowie klasy II a mieli możliwość zapoznać się z niezwykłym robotem edukacyjnym – Photonem. Roboty są własnością biblioteki, a w  ramach współpracy biblioteki z naszą szkołą zajęcia przeprowadziła Ewa Izydorczyk.

       Photon jest robotem, który w bardzo prosty, ale niezwykle atrakcyjny sposób uczy dzieci programowania oraz logicznego myślenia. Potrafi wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk, reagować na dźwięk oraz podać kolor podłoża, po którym jeździ no i oczywiście przemieszczać się. Robotem można sterować za pomocą urządzenia mobilnego – w naszym przypadku tabletu. Poprzez specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną na tablet dzieci pomagały nauczyć mu się wszystkiego od podstaw – kierunków, kolorów czy nawet reagowania na bodźce. Robot wyposażony jest w 10 programowalnych czujników, które pozwalają mu na interakcję z otoczeniem.

       Zadaniem Photona jest nie tylko nauka programowania, ale również rozwijanie kreatywności dziecka. Uczniowie z uwagą śledzili każdy ruch robota, po to aby później zaprogramować go według własnego uznania. Lekcja była dla uczniów świetną odskocznią od szkolnej codzienności.

                                                                                                                            Ewa Izydorczyk

      • Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

      • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinne święta. Wzbudzają mnóstwo emocji, przynoszą radość. Z utęsknieniem czekają na grudzień najmłodsi, zwłaszcza kiedy przychodzi do nich Św. Mikołaj. 6 grudnia przyszedł on również z prezentami do klasy 4b.

       W każdym domu udziela się gorąca atmosfera przygotowań do świąt. Możemy w tym magicznym czasie przygotować dekoracje wspólnie z rodzicami lub dziadkami. Warto wtedy zapytać naszych najstarszych domowników, jak wyglądały święta Bożego Narodzenia dawniej, jak je spędzali nasi pradziadkowie, jak przebiegał czas oczekiwania na święta.

       Klasa 4b doświadczyła już przedświątecznej atmosfery w naszej szkole. Na lekcję wychowawczą i lekcję plastyki zaprosiliśmy mamę Julii, panią Maję Stupiec. Pani Maja pokazała nam, jak przygotować i udekorować wianki.  Dziewczynki i chłopcy z wielkim zaangażowaniem wplatali gałązki jodły, a następnie dekorowali wianuszki bombkami, kokardkami, świeczkami.

       Z pomocą pani Mai uczniowie stworzyli piękne dekoracje świąteczne, które staną się z pewnością wspaniałą ozdobą naszych domów.

        

       Sylwia Parada

      • NAPISZ, PROSZĘ, CHOCIAŻ KILKA SŁÓW… zwróć uwagę na kształt liter…

      • Miło jest otrzymać wiadomość, oczywiście dobrą wiadomość. Nasze uczennice wzięły udział, po raz kolejny, w XII Ogólnopolskim Konkursie na List Napisany Odręcznie zorganizowanym przez ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH (oddział w Szczecinie) oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu. Otrzymały  bardzo dobrą informację od JURY konkursu…

       III miejsce ZOFIA ORAWIEC VIIId

       WYRÓŻNIENIA: NIKOLA KUŚMIERZ VIc

                                    MALWINA HOŁYNA VIIIa-w kategorii kaligrafia

                                    JULIA JAMRÓZ VIIId-w kategorii kaligrafia

       Cel konkursu to ocalenie od zapomnienia sztuki pisania listów, przykładanie uwagi do estetycznego, czytelnego zapisu treści, użycie papeterii, poprawne adresowanie koperty, zastosowanie form grzecznościowych. W konkursie wzięło udział dwanaście uczennic z naszej szkoły, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych-grupa młodsza 10-12 lat-temat pracy „A  jak będę dorosły…” ; grupa starsza 13-15 lat „W pogoni za szczęściem…” Tematy pozwoliły na kreatywność w wyrażaniu swoich emocji, rozwijanie wyobraźni, a także planowanie przyszłości!

                                                                                       GRATULACJE!

                                                                                        Opracowała: Małgorzata Jakubowska

                          

      • Projekt Poznaj Polskę

      • Sprawozdanie z jednodniowej wycieczki szkolnej do Wrocławia współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, która odbyła się dnia 24 listopada 2022 roku.

       „Bożonarodzeniowe klimaty- wycieczka do Wrocławia”

           Przyjemna lekcja o historii, sztuce i wodzie. Tak wyglądała nasza wycieczka do Wrocławia, która odbyła się 24 listopada 2022r. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni, pani Joanna Czerniawska, a towarzyszyła nam pani Jadwiga Nowak- nasza polonistka.

           O 7.40 zebraliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy w podróż trwającą dwie godziny. Ponieważ dojechaliśmy przed czasem, mieliśmy okazję zobaczyć dwa ciekawe pomniki- pierwszy poety Juliusza Słowackiego , a drugi- dzieło poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Przy obydwu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

          Około godziny 11.00 ruszyliśmy w kierunku rotundy Panoramy Racławickiej. Po wejściu do sali multimedialnej usłyszeliśmy historię bitwy pod Racławicami oraz ujrzeliśmy ciekawą prezentację ówczesnych sił i taktyki wojennej Polaków i Rosjan. Po prezentacji przeszliśmy do miejsca, w którym znajdowała się słynna Panorama Racławicka. Zrobiła na nas ogromne wrażenie, była taka realistyczna.

          Następnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe. Znajdowały się w nim piękne obrazy, stare przedmioty codziennego użytku, rzeźby postaci historycznych i religijnych. Wspaniałe były ekspozycje prezentujące egzotyczne dla nas kultury, np. buddyjską.

          Kiedy wyszliśmy z muzeum, mieliśmy zaplanowaną przerwę, w czasie której udaliśmy się  na ciepły posiłek do baru „Jacek i Agatka”.

           Aby poczuć bożonarodzeniowe klimaty , udaliśmy się na plac ratuszowy , by wziąć udział   w corocznym jarmarku. Tam robiliśmy zdjęcia w specjalnych świątecznych „pokoikach”, kupowaliśmy pamiątki, słodycze, piliśmy gorącą czekoladę. Każdy znalazł coś dla siebie.

           Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy , było Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie. Okazało się ono bardzo ciekawą atrakcją. Mieliśmy bardzo sympatycznego pana przewodnika, który oprowadził nas po ekspozycji  i w zabawny sposób przekazał dużą dawkę wiedzy o wodzie, istotach żyjących na dnie oceanów, statkach morskich. Interesująca była też mapa Wrocławia3D , na której ukazana została sieć wodociągowa stolicy Dolnego Śląska.

          Po obejrzeniu wszystkich ciekawostek  całą grupą udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy    do domu. To był dla nas bardzo udany dzień , przyjemna lekcja o historii, sztuce i wodzie. Był czas na naukę jak i przyjemne rozmowy.  Na długo zapamiętamy ten wyjazd.

                                                                                               Julia Łopusiak, Klaudia Skrzypacz klasa VIIIE

      • "Śniadanie daje moc"

      • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami przystąpiły do akcji „Dzień zdrowego śniadania”. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bali się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

        

       Marta Cydzik

      • ,,Szkoła do hymnu” 2022

      •      Dnia 10.11.2022 roku uczniowie klas 1 -3 ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie z nauczycielami i panią dyrektor Krystyną Kędzią zaśpiewali hymn narodowy ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Celem akcji jest wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A to już 104 rocznica przypada w tym roku.

            Uczniowie klas młodszych zasłużyli na ogromne brawa, ponieważ bardzo dobrze znają wszystkie zwrotki hymnu Polski. Wiedzą, jak należy się zachować. Każdy uczeń dostojnie prezentował się w galowym stroju i kotylionie, który samodzielnie pod okiem swojego wychowawcy wykonał na zajęciach. A że zdolności artystyczne nasi uczniowie posiadają zobaczyć można podziwiając prześliczne prace plastyczne, które każdy wychowawca prezentuje na galerii prac przy swojej sali lekcyjnej. Także w tym dniu wszystkie tablice zapełnione były pięknymi pracami uczniów w barwach biało – czerwonych.

            W tym dniu mięliśmy także zaszczyt uczestniczyć w apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, który to pod okiem swoich nauczycielek przygotowały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Nowogrodźcu. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności dzieci. Z zaciekawieniem spoglądaliśmy na układy choreograficzne, a także wspólnie z nimi staraliśmy się śpiewać pieśni patriotyczne. Dumni jesteśmy, że tak zdolne dzieci niedługo dołączą do grona uczniów naszej szkoły. Wielkie brawa!

                                                                                                                                                    Opracowała:

                                                                                                                              Anita Bryk

      • Wyjazd do Bolesławca

      • 7 listopada 2022r. uczniowie młodszych klas naszej szkoły wybrali się do Kina Forum w Bolesławcu, by obejrzeć przedstawienie teatralne. Artyści z Wrocławskiego Teatru In Art zaprezentowali twórczość Jana Brzechwy. Wiersze, z których większość była dzieciom znana, zostały pokazane w nieoczekiwany - barwny i ciekawy sposób. Artyści ubrani w kolorowe stroje, dekoracje oraz gra świateł robiły ogromne wrażenie. Uczniowie mogli również uczestniczyć w przedstawieniu prowadząc dialog z aktorami.  Emocje były ogromne do samego końca. Artyści zostali nagrodzeni gorącymi brawami.

       Marta Cydzik

        

      • "Sen nocy letniej"

      •  21 października 2022 roku uczniowie klas  Vc i VIa wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Głównym celem był udział w spektaklu pt. „Sen nocy letniej ” w Teatrze Lalek.

       Punktualnie zebraliśmy się przed szkołą  i o godzinie 7.30 wyruszyliśmy w podróż autokarem. O godz. 9:45 dojechaliśmy do celu . O godzinie 10.00 rozpoczął się spektakl , oparty na jednej z najczęściej wystawianych komedii Williama Shakespeare’a. Sztuka opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny oraz króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii.

       Spektakl Sen nocy letniej przedstawiono w wersji junior.  Magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe –  leśny duch,  kwiatowy pyłek czy magiczny lubczyk. Widowisko było pełne humoru. Dużym atutem przedstawienia była „energia”, która  płynęła ze sceny: baśniowa muzyka, barwne kostiumy, dekoracje oraz żywiołowe choreografie.

       Kolejnym celem wycieczki był udział w warsztatach robienia lizaków w Manufakturze Cukierków i Lizaków. Mogliśmy uczestniczyć w procesie wyrabiania cukierków prawie od samego początku. Widzieliśmy jak słodka masa o temperaturze 150 stopni Celsjusza jest wylewana na kamienny blat, jak stopniowo staje się coraz mniej płynna , następnie pomagaliśmy ją barwić, a potem wyrabiać. Samodzielnie wykonane smakołyki z karmelu stały się naszą własnością. Na Starym Mieście szukaliśmy skrzatów, a następnie udaliśmy się na posiłek do KFC i McDonald’s. Około godziny 14.30 wyruszyliśmy  autokarem w drogę powrotną. Cele wycieczki zostały zrealizowane. O godzinie 16.45 zadowoleni bezpiecznie dotarliśmy do Nowogrodźca.

                                                                                       Opracowała Renata Dziuba

        

      • Ślubowanie

      • 28 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas: Ia, Ib, Ic i Id.

                   Na początku uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

                   Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

                   Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

       Urszula Bochenek

        

     • Nagłówek

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.